تعمیرات آبگرمکن

تعمیرات تخصصی آبگرمکن در مشهد

آبگرمکن وسیله ای پر کاربرد در همه فصول سال است. تقریبا در همه روزها این آبگرمکن های دیواری و ایستاده، روشن هستند و آب گرم خانه را تامین می کنند. کارکرد مداوم آبگرمکن خانگی، استهلاک قطعات و فرسودگی اجزای داخلی را به همراه دارد.

بسیاری از قطعات آبگرمکن قابل تعمیر و تعویض هستند. تعمیرات آبگرمکن یک تخصص حرفه ای است و توسط تکنیسین با تجربه انجام می شود. اما برخی از مشکلات آب گرم منازل، مربوط به خرابی دستگاه نیست.

گاهی یک اشتباه ساده در تنظیم حرارت می تواند دلیل سرد بودن آب لوله ها باشد.

عیب یابی و تعمیر آبگرمکن را به حرفه ای ها بسپارید ولی از قبل برخی موارد را بررسی کنید. گاهی مشکل خیلی ساده تر از چیزی است که تصور می کنید. 

سوالات متداول در خصوص تعمیرات آبگرمکن

 1. 1
  چرا آب داغ نمی شود؟

  آیا آب گرم حمام، سرد است؟ این مشکل می تواند مربوط به آبگرمکن و یا مسدود شدن لوله های حمام باشد. در واقع هر گونه ایرادی در این لوله ها، احتمالا عامل اصلی است. هرگز به یک شیر آب، اکتفا نکنید. چند شیر دیگر را نیز باز کرده و جریان آب گرم را بررسی کنید. در صورتی که به کلی آب گرم ساختمان قطع شده باشد به سراغ آبگرمکن بوید و موارد دیگر را بررسی کنید. اگر آبگرمکن برقی یا گازی، آب را داغ نمی کند مشکل از گاز یا برق دستگاه است. قبل از تماس برای تعمیر آبگرمکن، بررسی کنید که آیا برق دستگاه روشن است؟ آیا گاز در جریان است یا قطع شده؟ برای گرم شدن آب باید برق و گاز هر دو وصل باشد. چراغ های روشن روی آبگرمکن دیواری هم راهنمای خوبی از رسیدن سوخت به آن است.

  شیر گاز را بررسی کنید گاهی یکی از افراد خانواده شیر گاز را برای احتیاط بسته و این موضوع را فراموش کرده است.

 2. 2
  چرا آب داغ نمی ماند؟

  آیا در حین حمام کردن آب سرد می شود؟  گاهی آبگرمکن روشن و آب هم گرم است ولی بعد از چند دقیقه، آب سرد می شود. اگر آبگرمکن بتواند آب را به اندازه کافی داغ کند نباید در هنگام مصرف، آب سرد شود. برای عیب یابی آبگرمکن اول تنظیم درجه حرارت را بررسی کنید. شاید دمای آب از حد معمول کمتر بوده یا به طور کلی برای استفاده در زمستان دما کم باشد.  پیچ تنظیم درجه حرارت را کمی بیشتر کرده و چند لحظه صبر کنید. با باز کردن شیر آب دما و داغی را بررسی کنید. اگر آب گرم در لوله جریان دارد، پس مشکل از همین قسمت بوده ولی اگر با تنظیم درجه حرارت نیز با کمبود اب داغ مواجه شدید، شاید وقت آن رسیده که یک آبگرمکن بزرگتر تهیه کنید. هزینه تعمیر آبگرمکن را صرفه جویی کرده و یک دستگاه با توان بیشتر تهیه کنید.

  نکته: اگر آب گرمکن به تازگی با این مشکل مواجه شده و قبلا به خوبی آب را به اندازه کافی گرم می کرد، مشکل از جای دیگری است و باید تعمیر آبگرمکن را با بررسی بخش های دیگر ادامه دهید. شاید منبع آب جرم گرفته باشد.

 3. 3
  چرا آب بیش از حد داغ است؟

  عیب یابی و تعمیر آبگرمگن را با بررسی تنظیم دما شروع کنید. اگر تنظیمات فعلی دستگاه زیاد است با کم کردن دما مشکل برطرف می شود ولی اگر دما با کم کردن حرارت نیز همچنان زیاد باشد، باید سریع دستگاه را خاموش کنید. برای تعمیر آبگرمکن و مشاوره با یک حرفه ای تماس بگیرد. داغ شدن آب بیش از حد می تواند خطراتی را ایجاد کند. گاهی حتی با تنظیم دما، صدای آب جوش از درون دستگاه شنیده می شود و دمای آب بسیار بالاتر از حد تنظیم شده است. در این صورت امکان خرابی شیر تنظیم وجود دارد. تعمیر آبگرمکن دیواری که قادر به تنظیم دمای آب نیست یک کار تخصصی است که نیاز به تعویض قسمت معیوب دارد. در این مورد هرگز بدون تجربه قبلی نباید روکش بدنه دستگاه را باز کنید. تنها کار درست خاموش کردن دستگاه برای کاهش دمای آب و تماس با تعمیرکار است.

 4. 4
  چرا آب داغ رنگ گرفته است؟

  یکی دیگر از مشکلات رایج در انواع آبگرمکن های خانگی اینست که آب داغ خارج شده از لوله ها، شفاف نیست. رنگ گرفتن آب داغ ناشی از وجود اکسیدهای فلزی در لوله ها و آب است. اگر رنگ آب داغ تازگی ها زرد، قرمز، قهوه ای، سبز یا شیری شده حتما به دنبال منشا آن باشید. اکسید فلزی کیفیت آب را خراب می کند. این آب به ظاهر بیماری زا نیست ولی به مرور می تواند مشکلاتی را به همراه دشاته باشد. برای مثال وجود سرب در آب آشامیدنی خطرات جدی به همراه دارد. با نصب فیلتر می توان تا حدودی جلوی اکسیدهای فلزی را گرفت ولی راه حل نهایی تعمیر آبگرمکن و عوض کردن لوله های فرسوده مسی است. در آبگرمکن های برقی این امر ناشی از رسوب کلسیم و منیزیم روی المنت است. در این مورد با تمیز کردن المنت، مشکل به طور کلی برطرف می شود.

 5. 5
  چرا آب گرم فشار ندارد؟

  کم فشار بودن آب گرم چندین علت دارد. گاهی آبگرمکن مقصر نیست و لوله کشی آب ساختمان ضعیف است. کم فشار بودن آب منطقه نیز در این موضوع دخیل است. اما در صورتی که تا حال با فشار آب مشکلی نداشتید و تازگی ها این مشکل ایجاد شده، نیاز به بررسی دارد. قبل از تماس با تعمیرکار ابتدا ورودی آب به آبگرمکن را نگاه کنید شاید شیر فلکه آبگرمکن تا انتها باز نشده باشد. گاهی به دلیل مسافرت شیرهای آب و گاز بسته می شود و بعد از بازگشت فراموش می کنید شیرها را باز کنید یا مثلا آب نیمه باز شده. در این موارد مشکل خاصی پیش نیامده و خیلی ساده با باز کردن شیر آب ورودی به آبگرمکن فشار آب نیز مثل قبل خواهد شد. اما مشکل اصلی وقتی است که محفظه آب گرم، جرم گرفته باشد.

 6. 6
  چرا آب داغ بوی ناخوشایند دارد؟

  تغییر رنگ و بوی آب نشان دهنده یک مشکل جدی در آبگرمکن است. آیا تنها آب گرم بو می دهد یا آب سرد هم بوی نامطبوعی دارد؟ گاهی نیازی به تعمیر آبگرمکن نیست و تنها با نصب یک فیلتر آب خانگی در ورودی دستگاه می توان مقدار زیادی از سختی آب را گرفت. وجود آهن، مس و سایر معدنی می تواند تغییر رنگ و بوی آب را به همراه داشته باشد که در این صورت آب سرد هم دچار این مشکل می شود.

  آیا آب داغ بوی تخم مرغ می دهد؟

  اما اگر آب گرم بوی بدی دارد مشکل از غلظت بالای سولفات در لوله است! بوی نامطبوع شبیه تخم مرغ از آب داغ نشانه جرم در لوله ها و مخزن دستگاه است. برای تعمیر آبگرمکن دیواری و شستشوی مخزن با کارشناسان ما تماس بگیرید. این بو اصلا طبیعی نیست و باید مخزن دستگاه تمیز شود.

  آیا آب داغ بوی تند سیر می دهد؟

  اگر بوی سیر به مشام می رسد، مشکل از شیر گاز است. بوی گاز قوی شباهت زیادی به بوی سیر دارد که بسیار خطرناک است. شیر اصلی گاز ورودی دستگاه را بسته و آبگرمکن را خاموش کنید.اگر آبگرمکن درکنار کابینت آشپزخانه قرار دارد، با باز کردن پنجره ، هوا را تهویه کنید سپس از خدمات لوله کشی برای تعمیر آبگرمکن و عیب یابی آبگرمکن کمک بگیرید.

 7. 7
  چرا آبگرمکن صدا دار دارد؟

  اگر به هنگام کار کردن صدای زیادی از آبگرمکن شنیده می شود، ممکن است مشکل از شکستگی و یا آسیب یکی از قطعات فلزی داخل دستگاه باشد. در سرویس دوره ای آبگرمکن معمولا این موارد به سادگی تشخیص داده می شود. اگر مدت زیادی است که از خدمات سرویس دوره ای استفاده نکرده اید حتما محفظه آب گرم با جرم و رسوبات اشغال شده که همین موضوع هم می تواند مشکل ایجاد کند. وقتی دستگاه روشن است و آب گرم هم تولید می شود اما در حین کارکرد، سر و صدای دستگاه زیاد است با ما تماس بگیرید. برای عیب یابی و تعمیر آبگرمکن نیاز به بررسی دقیق تر است. به خصوص وقتی از داخل دستگاه صدای جوشیدن آب شنیده می شود موضوع جدی تر است.